גישת POET

Parental Occupational Executive Training

גישת POET פותחה על ידי במהלך ביצוע הדוקטורט, בהנחיתם המופלאה של פרופ’ שרה רוזנבלום מהחוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת חיפה, ופרופ’ עמנואל תירוש, מהפקולטה לרפואה בטכניון.

מטרתה לאפשר התערבות מוקדמת בילדים צעירים המציגים תסמיני הפרעת קשב ופעלתנות יתר (ADHD). ה – POET מבוצעת באמצעות הדרכת הורים, והיא מכוונת לשפר את התפקוד והתפקודים ניהוליים של הילדים, מיומנויות שהתפתחותן מעוכבת בהפרעת זו. אין צורך באבחון רפואי מקדים.

חדש! יש לנו אפשרות לתת הטבות למשפחות שמעוניינות בטיפול בגישת POET, ומוכנות לעשות זאת במסגרת מחקרים להמשך ביסוס ראיות ליעילותה.
למידע על המחקר הנוכחי – ביסוס ראיות מחקר ליעילות ה POET בהעברה מקוונת, בבקשה לחצו כאן

הדרכת הורים היא הטיפול המומלץ על ידי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים לילדים צעירים עם תסמיני הפרעת קשב ופעלתנות יתר (ADHD). בשונה מהדרכות הורים בתחום ההתנהגותי שממוקדמות בפיתוח המיומנויות ההוריות להשגת שיתוף פעולה עם הילד, הPOET מתמקדת בלעזור להורים להבין מהם תפקודים ניהוליים, באיזה אופן הם משפיעים על תפקוד ילדם, ומה הם יכולים כדי לעזור לילדם להצליח יותר בתפקודו היום-יומי.

הPOET מתייחסת לכל תחומי החיים, למשל, קימה, התארגנות בוקר, סידור החדר והתיק, העסקה עצמית, תגובות לתסכול ולהתרגשות, המתנה בתור, ישיבה בארוחות, הכנת שיעורי בית. ההתערבות כוללת 8 מפגשים עם ההורים לאחר הכרות עם הילד ואבחונו, ותכני ההתערבות מותאמים אישית לצרכי הילד ומשפחתו. בשל כך ה POET זכתה ב2016 במקום ראשון בתחרות “דוקטורנטים משנים חיים של ילדים עם מוגבלויות”, בטורונטו, קנדה.

גישת POET נלמדת ומיושמת כיום ע”י מרפאים בעיסוק מכל שירותי הבריאות בישראל (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) ואף מוצגת מספר שנים בהכשרת רופאי קשב של משרד הבריאות.

אחד הכלים שמאפשרים להבין באיזה אופן התפקודים הניהוליים של הילד משפיעים על תפקודו היום יומי הוא שאלון ה EFORTS (פריש ורוזנבלום, 2014).

ראיות מחקריות לישימות POET וליעילותה:

באתר המעבדה של פרופ’ שרה רוזנבלום, החוג לריפוי בעיסוק, אוני’ חיפה ←


אבירן ע’, פריש כ’, ברמן ס’, רוזנבלום ש’. (2017).

תהליך ההתערבות בגישת Parental Occupational Executive Training (POET)- רשמים ראשוניים. כתב עת ישראלי לריפוי בעיסוק, 26(3), 221-249.


אבירן ע’. (2016).

גישת Parental Occupational Executive Training (POET): הבדלים במאפייני ההתערבות ותוצאותיה בקרב משפחות עם ADHD הורי לעומת משפחות ללא ADHD הורי (עבודת תזה שלא פורסמה, אוניברסיטת חיפה, חיפה, ישראל).


ענבר, א. (2016).

חווית הורים לילדים עם תסמינים של הפרעת קשב וריכוז בתום התערבות טיפולית בגישת (POET (Training Executive Occupational Parental, עבודת תזה שלא פורסמה, אוניברסיטת חיפה, (חיפה,ישראל).


פריש, כ. (2016)

פיתוח מודל ממוקד הורים לשיפור התפקוד היום יומי של ילדיהם הצעירים עם תסמינים של (ADHD (Disorder Hyperactive Deficit Attention ישימותו ויעילותו (דיסרטציה לדוקטורט שלא פורסמה,אוניברסיטת חיפה, חיפה ישראל).

Frisch, C. Tirosh, E., & Rosenblum, S. (2020) Parental Occupation Executive Training (POET):

An Efficient Innovative Intervention for Young Children with Attention Deficit Hyperactive Disorder, Physical & Occupational Therapy In Pediatrics, DOI:10.1080/01942638.2019.1640336

 

Frisch, C., Rosenblum, S., & Tirosh, E. (2020). Parental Occupational Executive Training:

Feasibility and Parental Perceptions. OTJR: Occupation, Participation and Health, 1539449220912191.

קורס מקוון ללימוד גישת ההתערבות
 Parental Occupational Executive Training (POET)

גישת ההתערבות (POET)

היקף הקורס

60 שעות
לשיפור תפקודים ניהוליים של ילדים צעירים עם תסמינים של הפרעת קשב וריכוז
התחברות

עדיין לא נרשמתי

sign up